Domů / Bezmasá jídla / Vaříme s hlívou

Vaříme s hlívou

Je obecně známo, že hlíva ústřičná je jedlá houba s nesmírně pozitivními účinky na naše zdraví. Pomáhá snižovat krevní tlak, hladinu krevního cholesterolu a také přirozeně stimulovat naši imunitu. Přisuzují se jí také protizánětlivé, protivirové a protirakovinné účinky. Má jemnou chuť a příjemné houbové aroma. V kuchyni můžete hlívu využít v čerstvém stavu, jako sušenou nebo drcenou. Hodí se do omáček či polévek, ale i zcela samostatně, můžete ji vařit, smažit, péct či zapékat. Je výborným jídlem pro vegetariány. Receptů je celá spousta a některé si můžete sami vyzkoušet.

Falešná dršťková polévka

Od oblíbené klasické dršťkové ji ani nepoznáte. Postup je stejný, jen místo drštěk si nakrájejte na plátky asi 400 g hlívy. Dále potřebujete 3 stroužky česneku, 3 lžíce sádla, 2 lžíce mouky, po 1 lžičce majoránky, mleté papriky a soli a 1 litr vepřového vývaru. Hlívu orestujte na rozpáleném sádle, připravte jíšku na mezitím rozpáleném sádla, přisypte papriku a pak vše povařte v hrnci 10 minut.

Pečená hlíva

Větší hlavičky natrhejte a všechny houby v množství 500 g vsypte do pekáčku, přihoďte 3 nevyloupené stroužky česneku, 1 na kolečka nakrájenou cibuli, přidejte olej, máslo, rozmarýn a šalvěj, osolte a opepřete, vše promíchejte a pečte v troubě 30 až 45 minut. Můžete tak připravit výbornou večeří třeba s bramborovou kaší.

Hlíva jako koření

Drcená hlíva ústřičná je výborným houbovým kořením, který lze ochucovat nejrůznější pokrmy a navíc prospějete svému zdraví.