Langoše jsou maďarskou specialitou, kterou můžete zejména o dovolené u Balatonu ochutnávat snad na každém kroku. Nemusíte ale čekat na léto, protože připravit langoše si můžete i sami doma.
Jak už to v kulinářství bývá, tak i langoše se dělají na různé způsoby. Základem je vždy kynuté těsto a velké množství oleje, ve kterém se langoše smaží. To rozhodně nemá moc společného se zdravou výživou, ovšem jednou za čas může přece zhřešit každý.
Langoš bez vajec
Chcete-li langoše jako ze stánku, připravte si 42 g droždí, půl lžičky cukru a půl lžičky soli, 400 ml mléka a 500 g mouky. Kvasnice rozdrobte do mírně vlažného mléka s cukrem a nechte je vyběhnout. Pak z nich spolu s moukou, zbytkem mléka a soli vypracujte hladké těsto, které nechte na teplém místě kynout půl hodiny. Po vykynutí tvořte z těsta bochánky na pomoučeném vále, které pak roztahujte do tenké placky. Hned potom placku položte do rozpáleného oleje a smažte ji z obou stran vždy zhruba půl druhé minuty. Langoše můžete podávat s prolisovaným česnekem, sýrem a kečupem, nebo jen tak.
Langoše s vejci
Těsto se připravuje obdobně jako u langošů bez vajec, jen s tím rozdílem, že dávky ingrediencí jsou o něco menší. Postup je rovněž stejný, navíc do vypracovávaného těsta přidejte jedno syrové vejce. Výsledek je neméně lahodný a na langoších si můžete pochutnávat s tím, co máte rádi.
Další způsoby přípravy
Někomu může chutnat langoš se zakysanou smetanou, která se přidá do těsta, nebo langoš z bramborového těsta s cibulí. Ten může být nejen lahůdkou, ale i hlavním chodem oběda či večeře.
Ať už si podle svých chutí připravíte jakékoliv langoše, nezbývá, než popřát dobrou chuť!