Domů / Tipy pro vás / Bílkoviny, bílkoviny, kde vás máme najít?

Bílkoviny, bílkoviny, kde vás máme najít?

Ať už chceme zhubnout, přibrat svalovou hmotu nebo jenom žít ve zdravém těle díky zdravému životnímu stylu, ze všech stran slýcháme, že potřebujeme bílkoviny. Jenže kde je najít, to už nám jen tak někdo neprozradí. Ať už jste přešli na stranu vegetariánů nebo jste se rozhodli proteinům z masa vyhýbat z jiného důvodu, nemusíte zoufat. Potravin s vysokým obsahem potřebné látky je na trhu ještě celá spousta.

Je libo sója?

V současné době jsou proteiny k dostání v mnoha potravinách. Řada věcí je o důležité bílkoviny obohacená navíc, ať už mluvíme o jogurtech nebo čemkoliv jiném. V případě, že se bílkovinám v masu vyhýbáte nebo je chcete jen nahradit něčím jiným, co třeba po chuťové stránce tolik neznáte, ovšem nechcete si tím nijak narušit vaše nutriční skóre, nabízí se sója na x různých způsobů.

Tradiční tofu, tempeh nebo vegetariánská náhražka masa zvaná seitan – to jsou dnes nejoblíbenější náhražky masa, které někdy zdobí jídelníček i zarytým masožravcům.

Luštěniny, luštěniny, hýbejte se!

Jó, v té říkance nebo hře tomu bylo trochu jinak. Nejednalo se o luštěniny, ale škatulata. Ale pokud chcete doplnit bílkoviny, luštěniny budete nahánět víc než ostatní spoluhráče. Nezáleží na tom, jestli si připravíte pokrm z fazole, čočky nebo hrách či cizrny – ve všech případech mluvíme o skvělém zdroji proteinů, který si navíc můžete vypěstovat i na vaší zahrádce.

Luštěniny se dnes velmi aktivně přidávají do salátů, ale stále se jedná také o vynikající přílohu k masu, rýži nebo bramborám.

Oříšky? Raději s opatrností

Bílkoviny najdete také v oříšcích, které jsou mimo jiné plné zdravých tuků. Je však třeba konstatovat, že tuky jsou tuky čili s oříšky opatrně, ať už sáhnete po vlašácích, lískových oříšcích nebo mandlích. Bohatě stačí hrst oříšků denně, abyste tím doplnili potřebné minerály a zbytečně si tím nepřitížili.