Domů / Tipy pro vás / Nemůžete do práce? Je několik možností, jak legálně nepřijít

Nemůžete do práce? Je několik možností, jak legálně nepřijít

Jsou dny, kdy člověk z určitého důvodu do práce nemůže přijít. Pokud to nenahlásí a zůstane doma, riskuje řadu problémů. My se proto podíváme na výčet vhodnějších cest, které může využít v podstatě každý zaměstnanec.

Neplacené volno

Jedna z ideálních možností z pohledu zaměstnance. S ní však musí souhlasit i zaměstnavatel. Pokud nemá problém, je neplacené volno ideální možností, jak bez jakýchkoliv postihů zůstávat doma. Jako zaměstnanec budete doma zcela zdarma, bez nároku na výplatu. A to po dobu, kterou si se zaměstnavatelem domluvíte. Pozor však na riziko neplacení zdravotního pojištění, jelikož po dobu volna je třeba tuto pojistku hradit. Jde tedy o značně nevýhodné řešení, ale na druhou stranu jde o řešení férové pro obě strany. Více o této možnosti se lze dozvědět na webu Vimvic.cz.

Sick days

O co se jedná? Tato možnost je v současné době propagována jako zajímavý zaměstnanecký benefit. Každý zaměstnanec má takzvané sick days. Jsou to dny, kdy nemusí přijít do práce a přitom se nevystavuje ani postihu, stejně jako má jistotu, že daný den dostane zaplacený. V překladu lze dané dny označit jako takové, kdy zaměstnanci není dobře a chce si doma odpočinout. Jedná se o příklady, jako:

  • Různé nevolnosti
  • Fyzické bolesti těla
  • Psychická únava

Dovolená

Třetí možnost, na kterou se podíváme, je dovolená. Zde nutno říci, že každý zaměstnanec má předem stanovený počet dní, které může během roku vyčerpat a v rámci kterých má nárok na dovolenou. Také je třeba říci, že neexistuje nárok na dovolenou ve zkušební době. Kdo však má standardní pracovní smlouvu, může svou nepřítomnost spojit právě s čerpáním dovolené. I tu lze využít třeba jenom jeden den. Výhodou pro zaměstnance je to, že za daný den volna dostává klasickou mzdu. Nevýhodou je to, že tímto způsobem pochopitelně přijde o dny, které mu mohou třeba v případě zájmu o letní několika týdenní rekreaci chybět.