Předvánoční trhy nebo různé slavnosti jsou příležitostí, jak si u stánku zahřát svařeným vínem. Někdy však můžete narazit na nepoctivce, který použije nejlacinější víno a nasype do něj více cukru, než je zdrávo. Chcete-li si pochutnat na výborném svařáku, zkuste si jej připravit doma.
Každý z nás má svůj osvědčený recept, ale nic nezkazíte, když budete postupovat tak, že do kastrólku vsypete cukr a na mírném ohni připravíte světlý karamel. Ten pak zalijte cca 1 dcl vody, rozmícháte a přidáte koření. Vše povařte a po vychladnutí přilijte víno. Znovu vše ohřejte až se na víně vytvoří bílá pěna. To je okamžik, kdy stáhnete plamen a horký svařák na lijete do sklenic.
Jaké víno
Nevhodné je krabicové víno, ale také drahé archivní víno. První vám asi nebude chutnat a druhé se svařováním znehodnotí, což je vzhledem k vysoké ceně škoda. Proto volte zlatou střední cestu a vyberte červené víno, které vám samotné chutná. Jeho chuť pak můžete ještě vylepšit vhodným kořením či netradičními přísadami.
Jak svařák okořenit
Oblíbeným kořením je hřebíček a skořice vcelku. Hřebíčkem ovšem šetřete, neboť jeho výrazná chuť by mohla přehlušit typickou chuť vína. Na 1 litr vína stačí 4 hlavičky. Po povaření můžete přidat dva plátky citrónu. Zkusit můžete ještě křížaly z jablek, pražené mandle či vlašské ořechy.
Které jsou netradiční přísady?
Například to může být badyán vypadající jako hvězdička, nebo zrnka kardamonu. V obchodech můžete koupit již namixované nebo rozpustné směsi. Ty však nemusí chutnat každému. Nejlépe si svařák vychutnáte, když použijete vlastní ingredience a budete jej popíjet bezprostředně po uvaření.