Domů / Tipy pro vás / Co nesmí chybět ve zdravém jídelníčku?

Co nesmí chybět ve zdravém jídelníčku?

Už vás nebaví koukat na ostatní, jak se jim daří efektivně hubnout, aniž by hnuli prstem a také se toužíte zbavit přebytečných kilogramů? Hladověním ničeho nedocílíte, jen si rozhodíte zažívání a zaděláváte si na ošklivé zdravotní potíže. K hezké postavě se doslova musíte projíst a to zdravou a vyváženou stravou. To jste jistě již mnohokrát slyšeli, jenže jak má správná a zdravá výživa vypadat?

Co z jídelníčku nevynechávat

Nejíst sladké, smažené, necpat se před spaním a zařadit do svého života alespoň trochu pohybu jsou základními pilíři hubnutí, které jste již jistě slyšeli mnohokrát, ovšem k efektivnímu jídelníčku potřebujete vědět více. Základem každého jídelníčku jsou sacharidy, tuky a bílkoviny (proteiny). A právě bílkoviny jsou základním kamenem zdravého hubnutí. Každý kvalifikovaný výživový poradce zkontroluje, zda máte dostatek bílkovin ve vaší stravě a doporučí vám jejich příjem navýšit.

Proč jsou bílkoviny při hubnutí zásadní?

Bílkoviny jsou základním kamenem při budování svalové hmoty, možná si řeknete, že nechcete být svalnatí, zejména ženy, ovšem když nedodáte tělu dostatečný přísun bílkovin, začne si tělo brát energii ze svalů. Vy tak hubnete svaly a tuky vám stále zůstávají. Vašemu tělu se zpomalí metabolismus a tělo si začne bílkoviny uchovávat v domnění, že přišly „zlé časy“. S dostatečným přísunem bílkovin nastartujete svůj metabolismus a ačkoliv půjdou kilogramy dolů pomaleji, půjdou rychle dolů centimetry. Je to z toho důvodu, že svaly váží více než tuky. Proto se raději měřte a váhu zahoďte.

Jak dostatečný příjem bílkovin pohlídat?

Jedním ze způsobů, jak si celkový příjem bílkovin pohlídat je používání kalorických tabulek, které vám počítají nejen příjem bílkovin, ale také sacharidů, tuků a vlákniny. Pokud chcete mít úplnou jistotu, nechte si na webových stránkách itsmylife.cz sestavit jídelníček na míru obohacenou o bílkoviny. Zhubněte efektivně a bez hladovění.