Oslavy Vánoc se v každé zemi pojí s tradicemi, ke kterým patří i tradiční pokrmy. Zatímco u nás si nedovedeme Vánoce představit bez kapra a bramborového salátu, v anglosaských zemích si dopřávají trochu jinou hostinu. Pojďme se podívat, co se na slavnostním stole objevuje v USA, Velké Británii nebo dokonce v Austrálii.
Někdo může namítnout, že v USA a v Austrálii budou Vánoce stejné jako v Británii. Ano jejich zvyky i tradiční jídla ze staré dobré Anglie pocházejí, ale stejné nejsou ani náhodou!
USA
Američané Vánoce milují a ročně utratí miliony dolarů za výzdobu, dárky i jídlo. Opulentní oslavy amerických Vánoc můžete znát z filmů a seriálů. Vánoční večeře se moc neliší od té, kterou si Američané dopřávají na Den díkůvzdání. Servíruje se pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, nechybí vánoční šunka nebo roastbeef. Jako přílohu si dávají v Americe brambory na nejrůznější způsoby – kaše, šťouchané, vařené.
Nechybí ani pudink, který je však na rozdíl od toho našeho plný švestek, ořechů, zázvoru, rozinek nebo hřebíčku a připomíná spíše nákyp. Pokud nejste příznivcem pudingu, jistě si vyberete z několika druhů koláčů – jablečný, mrkvový, dýňový a s pekanovými ořechy.
Během dne se pozobávají barevně zdobené perníčky či candy cane (bílo-červené hůlky s mátovou příchutí). Vánoce v Americe znamenají popíjení horké čokolády, vaječného koňaku a jablečného cideru.
V USA dnes žije mnoho národností, které dodržují své vlastní tradice, na Vánoce se tak v italských čtvrtích podávají mořské plody a ryby, Číňané jedí rýži a Filipínci si dopřávají nudle se sójovou omáčkou a zeleninou.
Velká Británie
V Británii se můžete u štědrovečerního stolu také těšit na krocana s ořechovou nádivkou, pečené brambory a vařenou zeleninu. K hlavnímu chodu patří párečky obalené ve slanině a hustá brusinková omáčka.
Po téhle náloži ještě přijde na řadu Vánoční pudding. Nenechte se však zmást, ani tady se nejedná o pudink, jak ho známe my. Je to směs rozinek a dalšího sušeného ovoce a koření (skořice, muškátový oříšek, hřebíček), které drží pohromadě vejce a lůj. Podává se se smetanou či zmrzlinou. Vzhledem k tomu, že se připravuje během celého adventu, je třeba ho hodně prolévat alkoholem (brandy), aby se směs nezkazila. Podle tradice ho míchají všichni členové rodiny a během toho vyslovují svá přání.
V Anglii se vyrábí perníčky ve tvaru panáčků a koláčky z křehkého těsta, kterým se říká mince pies, jsou plněné směsí rozinek a kandovaného ovoce. Christmas cake patří mezi další pochoutky, které nesmí o svátcích na stole chybět. Často se zdobí marcipánem nebo cukrovou polevou a nechybí ani vánoční dekorace.
Austrálie
Do Austrálie si spoustu tradic přivezli Britové při kolonizaci. Tradiční jídlo je tedy podobné jako v Británii nebo v USA, nicméně tu do hry vstupuje podnebí. Australané slaví Vánoce uprostřed léta, jejich zvyky a tradice se tomu tedy přizpůsobují.
Sváteční hostina se často odehrává na pláži, podávají se tedy obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty, dorty a osvěživé šťávy, často se i grilují krevety a jiné mořské plody. K tradiční zábavě patří surfování.
Najdou se však i tací, kteří se drží tradičního menu – krocan nadívaný kaštany a jablky, pečené brambory a dýně, švestkový nákyp s rozinkami a ořechy polévaný vaječným koňakem. Často se potkáte i s vánoční medovou šunkou.
Australskou specialitou je dort z ušlehaných vaječných bílků ozdobený našlehanou smetanou a čerstvým ovocem, který nese jméno Pavlova, podle ruské baleríny Anny Povlovové. Populární je v Austrálii i perník, který provoní v předvánočním období obchody i domácnosti.